Chrapanie to poważny problem czy tylko drobna dolegliwość, którą nie warto się przejmować? Obudź się! Bo to poważna dolegliwość!
Ponad 10% ludzi na świecie chrapie, jedni codziennie, inni okazyjnie. Tutaj skupimy się na stałych dawcach symfonii domowego miru…
Chrapanie to uciążliwa przypadłość nie tylko dla samego chrapiącego, ale również dla najbliższego otoczenia, a czasami nawet dla całego domu, ponieważ niektórzy potrafią naprawdę głośno chrapać! Zostało to nawet zmierzone i średnio jest to między 75 do nawet 90 decybeli!
Ta przypadłość to nic innego jak utrudniony przepływ powietrza przez gardło. Gdy śpimy, nasze gardło się zwęża. Tylna część gardzieli opada, dotykając nasady języka. Tradycyjnie i normalnie oddychanie we śnie możliwe jest dzięki niewielkiej szczelinie, która pozostaje otwarta. Gdy ta szczelina staje się zbyt mała, to pojawiają się wibracje, które przechodzi w głośne chrapanie.
Przyczyny chrapania mogą być bardzo różne, o to kilka najważniejszych z nich:
Czasowe, sporadyczne, okazjonalne chrapanie najczęściej powodowane jest przez:
Chrapanie u dziecka malutkiego poniżej pierwszego roku życia, najczęściej spowodowane jest wiotkością elementów chrzęstnych krtani. Natomiast nieco większe dzieci chrapią przez uczulenia alergiczne, infekcje górnych dróg oddechowych, powiększone migdały lub zapalenie zatok. Ogólnie nigdy nie są to błachostki, więc rodzicu pozostań czujny i obserwuj.
U maluszków szczególnie trzeba zachować ostrożność, ponieważ w ich przypadku sen jest bardzo ważny. Zaburzony sen przez długi okres czasu może zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka.
TUTAJ – przeczytaj istotny wpis o drzemkach dzieci, dlaczego są ważne oraz by nie przesadzać z nimi.
Według statystyk to w zdecydowanej większości przypadków chrapią mężczyźnie, więc tutaj kobiety mają lepiej. Lecz sytuacja nieco się zmienia, gdy kobieta jest w ciąży. Wtedy statystyka nie jest już tak dobra i mówi o ok. 30% chrapiących kobiet, a to już całkiem sporo.
To chrapanie pojawia się nagle i zazwyczaj do końca trwania ciąży tylko może się nasilać, w żadnym przypadku osłabiać. Największa intensywność i dokuczliwość występuje w trzecim trymestrze.
Nie ma jakiś szczególnych przyczyn tego stanu rzeczy, są podobne jak u mężczyzn. W trzecim trymestrze zwęża się gardło i powstają drgania, oraz chrapanie. Tak samo może to być przez nadwagę, czasami kobiety potrafią zmienić swoją wagę w ciąży o kilkadziesiąt kilogramów.
Zmiany hormonalne, zamiany diety, zatrzymywanie wody w ciele, to kolejne z możliwych opcji.
Chrapanie w ciąży to także większe ryzyko na pojawienie się zespołu bezdechu śródsennego.
Takie zaburzenie może się pojawić u każdego, szczególnie u osób chrapiących, ale dla kobiet w ciąży bezdech senny jest dużo poważniejszy. Ze względu na epizody bezdechu w nocy, krew w mniejszym stopniu nasyca się tlenem. Może to znacząco wpłynąć na dziecko.
Nie wiadomo do końca, jaki jest związek między chrapaniem w ciąży a ilością kilogramów przybranych w ciąży, ale naukowcy zauważyli, że ma to znaczenie.
Badania i statystyki pokazały, że kobiety w ciąży, które chrapią — tyją więcej kilogramów.
Szacuje się, że z powodu chrapania partnera każdej nocy tracimy 1-1,5 godziny snu. Co jest dość znaczną ilością snu, oraz krótszego czasu na regenerację.
Chrapanie, będące objawem obturacyjnego bezdechu sennego, wymaga leczenia. Jeśli chrapiesz i podejrzewasz u siebie bezdech senny, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.
Metoda leczenia bezdechu dobierana jest indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania objawów. Pacjenci z nadwagą lub otyłością otrzymują zalecenia redukcji masy ciała, podjęcia aktywności fizycznej, unikania zażywania środków nasennych i spożywania alkoholu przed snem.
Jeśli za chrapanie odpowiadają wady anatomiczne górnych dróg oddechowych, takie jak skrzywiona przegroda nosowa, przerost podniebienia czy języka, konieczna jest często interwencja chirurgiczna, która umożliwia ich korektę. Bez zabiegu chirurgicznego nie obejdzie się także wtedy, gdy problemem powodującym chrapanie okazują się polipy jamy nosowej lub przerośnięte migdałki – trzeba je wówczas usunąć. Większość z tych problemów udaje się rozwiązać w ramach tzw. chirurgii jednego dnia — ciach i do domu:)
Inną stosowaną metodą są również specjalne maski podłączone do sprężonego powietrza, które uniemożliwiają zbyt wąski zacisk gardła wywołujący chrapanie.
Warto do tego wszystkiego dodać kilka innych rzeczy, takich jak: