Nawyki które uszkadzają Twój mózg!

Mózg człowieka to organ, jak każdy inny w naszym ciele i tak samo potrzebuje odżywiania. Czego potrzebuje mózg, aby być sprawny i zdrowy?

Aby dowiedzieć się więcej o tym, co nasz mózg lubi a czego nie — zacznijmy od uproszczonych informacji o jego budowie. I tak w mózgu znajdziemy wodę, białko, tłuszcz i sole mineralne. Mózg zbudowany jest z komórek nerwowych, które nazywamy neuronami. Tworzą one w mózgu sieci i odpowiadają za przetwarzanie bodźców docierających do mózgu z zewnątrz. Tym samym odpowiadają za szereg procesów, m.in. pamięć, umiejętność uczenia się i koncentracji, kontrola emocji oraz pobudzanie akcji serca.

tego twój mózg zdecydowanie nie lubi!
tego twój mózg zdecydowanie nie lubi!

Czego nasz mózg nie lubi a czego potrzebuje?

Odżywianie mózgu jest kluczowe dla utrzymania go w zdrowiu i polega głównie na dostarczaniu mu tlenu oraz glukozy, jak również wody, mikroelementów, kwasów omega 3 i 6, witamin, które należy mu dostarczać regularnie.

Brzmi znajomo, prawda? Ponieważ, w tym momencie wiemy już, że te składniki brzmią jak zbilansowana dieta. A co robimy najczęściej? Rano biegamy po domu. Szybki prysznic, ubranie, kawa i do pracy. Czasu na śniadanie już często zabraknie. Potem w pracy, nie mamy czasu na obiad, więc albo jemy coś na szybko i byle co, albo sięgamy po batonik lub chipsy.

Po powrocie do domu nie mamy już sił na gotowanie, więc ponownie korzystamy z tzw. gotowców, nie patrząc na ich skład. Ewentualnie idziemy do fast fooda i wrzucamy w siebie najgorsze możliwe jedzenie, jakie istnieje. Efektem oczywiście jest to, że następuje powolne uszkodzenie mózgu. Powstaje też otyłość brzuszna

( -TUTAJ – przeczytaj więcej o tym niebezpiecznym zjawisku), której zdecydowanie nie wolno lekceważyć!

Jako efekt takiego jedzenia i trybu życia pojawia się niedobór żelaza, które z kolei odpowiada za dostarczanie tlenu do mózgu. Taki łańcuszek wydarzeń doprowadzi z czasem do niedotlenienia mózgu.

Dieta zbilansowana, dostarczająca odpowiednią dawkę żelaza jest dla mózgu niezbędna.

wygląda pysznie? to uważaj!

Uszkodzenie mózgu spowodowane niezdrowym jedzeniem to coś powszechnego, niestety ludzie w ogóle się tym nie przejmują, do czasu aż coś się stanie poważnego, np. udar…

Uszkodzenie mózgu z powodu braku tlenu.

Skoro mózg potrzebuje tlenu, to kolejnym grzechem, jaki popełniamy jest siedzący lub mało aktywny tryb życia. Osoby pracujące przed komputerem, w biurach, często wracają do domów dość późno i najzwyczajniej w świecie brak im sił lub motywacji, aby poćwiczyć lub pójść pobiegać. A przecież mózg to narząd w pracy umysłowej najważniejszy.

Tylko jak ma on odpowiednio pracować skoro nie dostarczamy mu tlenu niezbędnego do życia? Pogłębiamy w ten sposób zmęczenie, brak energii czy chęci do wielu innych aktywności i prowadzimy do schorzeń mózgu lub innych narządów. Co w tedy najczęściej robimy? Popełniamy kolejny błąd! Czyli sięgamy po napoje energetyczne

(-TUTAJ – przeczytaj jak strasznie szkodliwe są to rzeczy),

Brak regularnej aktywności fizycznej lub chociażby sesje tlenoterapii hiperbarycznej (dostępnych w większych miastach dla wszystkich zabieganych) to gotowy przepis na bardzo poważne i zagrażające życiu choroby przewlekłe jak choroby serca czy cukrzyca. A niedotlenienie mózgu to na początek bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy z koncentracją. Później problemy staną się poważniejsze, czasami niestety już nieodwracalne.

używki i nałogi nie pomagają...

Używki na pewno Ci nie pomogą.

Picie alkoholu daje nam sztuczne i chwilowe poczucie odprężenia i rozluźnienia. Złudne są to wrażenia, gdyż w międzyczasie etanol powoduje kurczenie się naszej tkanki mózgowej, która następnie ulega zniszczeniu. Osoby nadużywające alkoholu lub z chorobą alkoholową mają wyraźnie obniżone możliwości intelektualne. Dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia pracy neuroprzekaźników.

Palenie wyrobów tytoniowych zaburza gospodarkę tlenową całego organizmu, w tym mózgu. U palaczy obserwuje się zwężenia światła żył poprzez nadbudowywanie płytek miażdżycowych. To oznacza zaburzoną dostawę tlenu przez krew. Palenie zwiększa ryzyko pojawienia się udaru nawet czterokrotnie, więc miej tę świadomość sięgając po kolejnego papierosa.

Podsumowanie

Mając na szali własne zdrowie i życie, możliwość skutecznego i sprawnego wykonywania pracy przez wiele lat, dobrą energię i chęć do życia – a choroby mózgu, problemy z pamięcią, poruszaniem się lub inne poważne choroby przewlekłe – wybór powinien być oczywisty.

Odrobina ruchu każdego dnia lub przynajmniej kilka razy w tygodniu, regularne posiłki z dobrych jakościowo składników i unikanie nadmiernej ilości używek – to niewielkie wyrzeczenie w stosunku do tego co można w efekcie zyskać!

Pamiętaj, uszkodzenie mózgu jest nieodwracalne, bardzo łatwo przekroczyć bezpieczną granicę zdrowia, zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie ludzie są bardzo leniwi.

Wygoda kontra zdrowie, co wybierasz???