Sauna Fińska — dlaczego warto z niej korzystać?

Sauna Fińska to bardzo korzystna, szybka i wygodna forma poprawy zdrowia oraz nastroju! Więc dlaczego nie korzystasz? Zacznij!

połóż się wygodnie i korzystaj

Sauna fińska – zdrowe zwyczaje z północy

Większość naszych fińskich przyjaciół ma w swoich domach sauny.

Jest to niewielkie, oddzielne pomieszczenie, w którym regularnie spędzają czas. Sauna jest nieodłącznym elementem imprez rodzinnych lub spotkań ze znajomymi. Chodzi w tym, w dużej mierze o wspólne spędzenie czasu, ale też, a może przede wszystkim o zdrowie.

Samo słowo sauna wywodzi się właśnie z fińskiego, a zwyczaj trafił tam wraz z migracją ludności na północ. Sam zwyczaj saunowania ma podobno ponad tysiąc lat, ale to Finowie nadali temu nazwę i szeroko rozpropagowali.

Człowiek już dawno odkrył, że ogień i ciepło wykorzystywane w ten określony sposób, pozwalają na regenerację i dają ukojenie, a osoby korzystające z sauny wykazują się lepszym zdrowiem fizycznym jak i psychicznym.

Sauna fińska – charakterystyczne cechy

Sauny fińskie (zwane także saunami suchymi) różnią się między sobą rodzajami pieca. Może to być na przykład piec na drewno lub elektryczny, ale każdy będzie miał miejsce na rozgrzane kamienie lub jeden blok kamienny do polewania wodą – i na tym polega właśnie działanie sauny fińskiej.

Sauna fińska różni się od innych rodzajów saun przede wszystkim niską wilgotnością, dochodzącą maksymalnie do kilkunastu stopni. Inną cechą charakterystyczną sauny fińskiej jest bardzo wysoka temperatura, dochodząca nawet do 110 stopni.

Mówi się, że suma tych dwóch parametrów (wilgotności i temperatury) powinna wynosić w sumie 110 – czyli np. 100 stopni plus 10% wilgotności. Właśnie ze względu na ten ostatni parametr Skandynawowie bardzo często mają taką saunę w domach, a miejsce na nią od razu planują już na etapie projektu budowy domu. Oczywiście taki rodzaj sauny może być budowany również w ogrodach.

Sauna fińska jest budowana z drewna z drzew iglastych, a najbardziej popularny jest świerk lub cedr kanadyjski. Wybierając rodzaj drewna, należy wziąć pod uwagę jego odporność na wysokie temperatury.

Sauna w domu powinna być też umiejscowiona w pobliżu łazienki i prysznica, który po saunie należy wziąć, aby schłodzić ciało.

kobiety, faceci, dzieci, starsi, wszyscy mogą korzystać

Dla kogo jest sauna fińska?

Sauna fińska ma szereg zalet i jest to przyjemność, która zalecana jest przede wszystkim osobom:

  • z reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • z zapaleniem stawów kręgosłupa,
  • z problemami mięśniowymi,
  • z astmą oskrzelową.

Krew zaczyna szybciej krążyć, dociera do całego ciała, dotlenia, a dzięki temu nasze organy pracują sprawniej. Stąd sauna ma pozytywny wpływ na choroby przewlekłe wymienione wyżej.

Dodatkowo sauna fińska ma dużo do zaoferowania osobom:

  • cierpiącym na depresję – sauna łagodzi napięcia, odpręża i relaksuje,
  • z nadwagą, ponieważ przyspiesza metabolizm i wspiera trawienie (jeden seans to nawet 300 kalorii mniej). Organizm pozbywa się toksyn,
  • chcącym zadbać o stan swojej skóry – regularna sauna pięknie ją oczyszcza,
  • pracującym w stresie i potrzebującym relaksu i odpoczynku;
  • pracującym też długie godziny przed monitorem ekranowym.

W saunie fińskiej przebywamy jednorazowo maksymalnie do 15 minut, po czym chłodzimy ciało i je osuszamy po każdym wejściu. Zazwyczaj taka procedura jest powtarzana dwa, trzy razy w trakcie jednej sesji. Po zakończonej sesji należy odpocząć, wskazane jest leżenie przez około 20 minut.

Z sauny fińskiej najlepiej korzystać też wieczorami, gdyż po takiej sesji nie należy podejmować już wzmożonego wysiłku fizycznego.

Tak jak przy innych rodzajach saun również tutaj istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania. Choroby serca, nadciśnienie tętnicze, problemy hormonalne czy otwarte rany to dolegliwości, które niestety nie pozwalają na korzystanie z tego rodzaju sauny. Przez bardzo wysokie temperatury i ich wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych saunę fińską powinny unikać też kobiety ciąży oraz w czasie menstruacji.

we dwoje zawsze milej i weselej

Podsumowanie:

Sauna w Skandynawii nie jest od dawna widziana jako zbytek czy coś ekskluzywnego, sauna to niezbędny element codziennego życia. Saunowanie to u nich silna tradycja (np. 99% Finów korzysta z sauny), która zaczyna przyjmować się również w innych krajach świata. W Polsce, gdzie jesienią i zimą mamy krótkie dni, a temperatury znacznie spadają — sauna fińska jest coraz częściej spotykana. Polacy już się przekonują do dobroczynnego działania sauny i wielu z nas je już ma lub myśli o posiadaniu w przyszłości. Tymczasem, warto rozejrzeć się w okolicy i co najmniej raz w tygodniu umawiać się na saunę ze znajomy. Może ktoś ze znajomych już ma, a jeśli nie to na pewno można gdzieś w pobliżu saunę wynająć.