Niezdrowe jedzenie - 3 najgorsze produkty!

Pewnie słyszałeś nie raz „nie jedz tego, to niezdrowe” po czym to jadłeś myśląc sobie ” co oni tam wiedzą”. Niestety to niezdrowe jedzenie pochłaniane latami po prostu może Cię zabić!

Jeśli nie zaczniesz zdawać sobie sprawy z tego co Cię czeka, sporo problemów zdrowotnych, które będą się nawarstwiać latami i w najlepszym przypadku, pierwszym dużym dzwonkiem budzącym Cię z tego ślepego letargu będzie — ZAWAŁ.

kolory nie są tu przypadkowe

Fast food i przetworzone mięso

Numer pierwszy na naszej liście z kategorii niezdrowe jedzenie to są fast foody w całości a w szczególności przetworzone mięso, które jest tam zawarte. Trzeba też dodać, że dodatki zazwyczaj też są najgorszej jakości. Liczne badania naukowców, a nawet samych ludzi, którzy postanowili żywić się przez krótki ( tydzień) i długi czas ( miesiąc) na samych fast foodach ukazały, jak bardzo zmieniają się wyniki krwi i wyniki badań prób wątrobowych — negatywnie oczywiście!

Co rozumiem przez fast foody? Oczywiście wszelkie popularne restauracje z kurczakami, pseudo wołowiny, frytkami, większość pizzerii, każdy rodzaj jedzenia na stacjach benzynowych — z królem w postaci hot doga w białej bułce. Ten rodzaj jedzenia jest tak zły, że powinien być zakazany w ogóle do spożycia przez ludzi! Ale nie jest dlaczego? Przecież jeśli sanepid to dopuszcza do sprzedaży, to znaczy, że jest ok? Odpowiedź jest niestety brutalna tak jak w przypadku alkoholu i papierosów — BIZNES IS BIZNES.

Jakiś czas temu, popularne restauracje w celu zwiększenia uzależnienia klientów od siebie, dodawały do swoich produktów różne chemiczne dodatki, które powodowały, że za chwile po zjedzeniu jakiegoś burgera chciałeś zjeść następnego i jeszcze jednego.

 TUTAJ – przeczytaj wpis o tym dlaczego mózg mówi Ci byś ciągle jadł, wart.

20 lat temu nawet stosowali reklamy podprogowe w TV – na szczęście zostały zakazane.

Także jak widzisz, setki marketingowców, naukowców, chemików, psychologów, wszyscy zatrudnieni przez wielkie korporacje, siedzą, myślą o tym by niezdrowe jedzenie było nierozerwalną częścią Twojego życia codziennego od rana do wieczora! Jak im idzie? Rozejrzyj się w koło i zobacz co jesz TY i Twoi znajomi, to będziesz miał odpowiedź na pytanie – jak im idzie…

Twoje kurczaki z wolnego wybiegu...

Najpopularniejszym mięsem w Polsce jest mięso z kurczaka, jest ono w większości najgorszym dostępnym mięsem, jakie można kupić, ale o tym powstał osobny wpis – TUTAJ – przeczytaj bo warto.

Na koniec części o „mięsie” perełka – Obecny stan wiedzy naukowej nie pozostawia żadnych wątpliwości – regularne spożywanie  przetworzonego mięsa jest związane z większą częstotliwością zachorowania na nowotwory złośliwe. Szczególnie narażone są osoby, które nie wyobrażają sobie codziennych posiłków bez udziału wędlin lub smażonego mięsa.

Na dole będą podane źródła badań także można sobie poczytać jeśli ktoś będzie chciał więcej na ten temat

Zupki chińskie i sosy w proszku

Następnymi top najgorszych produktów, które zdecydowanie można sklasyfikować jako niezdrowe jedzenie są tzw. zupki chińskie (co śmieszne, są produkowane w Polsce) oraz bardzo popularne sosy w proszku do podgrzania. Wystarczałoby napisać, żebyś następnym razem gdy sięgasz po to coś — bo jedzeniem, przyprawami, lub czymkolwiek co ma związek z pożywieniem — nazwać nie można! To przeczytaj etykietę, nawet jeśli nie będziesz wiedział co to jest tajemny składnie E100, E200 i wilę innych E to na szybko masz tu spis, nie będziesz miał już wymówki, że nie widziałeś:

  • E100-199 – sztuczne barwniki chemiczne, by jedzenie wyglądało apetyczniej.
  • E200-299 – konserwanty chemiczne, by jedzenie długo wytrzymało w jednym kawałku, aż się sprzeda.
  • E300-399 – przeciwutleniacze dodawane by jedzenie nie jałczało.
  • E400-499 – emulgatory chemiczne dodawane by jedzenie pulchniało, ładniej wyglądało.
  • E500-1500 – tutaj jest najwięcej chemicznych dodatków, które mają sprawić, że coś będzie słodsze, że coś, co nie ma wartości, będzie smakowało, jak by miało, do tego antybiotyki różnego rodzaju, oraz inne substancje powodujące, że to wszystko trzyma się w kupię, mimo że natura nigdy by się nie zgodziła!
lubisz to prawda? a mieć nowotwór?

Zobaczmy teraz, z czego dokładniej składa się Twoja ulubiona zupka, w 99% skład większości będzie bardzo podobny:

  • Na pierwszym miejscu, wiadomo makaron, nie wiadomo za to, że to najgorszy rodzaj, już przetworzony i poddany wstępnej obróbce termicznej!
  • Tłuszcz palmowy — najgorszy sztuczny tłuszcz, zdecydowanie nie powinien być spożywany przez ludzi.
  • Nadmierna ilość soli! Sól to przyprawa, a nie jeden z głównych składników dania.
  • Skrobia modyfikowana — nazwa mówi wszystko.
  • Cukier! – tutaj też nie trzeba nic dodawać.
  • Olej rzepakowy — a co czego tu olej?
  • Kolejny tłuszcz sztucznie dodany!
  • Glutaminian monosodowy
  • inozynian disodowy
  • E319
  • E451
  • E501
  • E600
  • E621
  • E627
  • E631
  • mieszanka przypraw, suszona, sproszkowana, bezwartościowa po obróbce.

Tak więc te bezwartościowe rzeczy, które widzisz to w zasadzie cała zupka chińska. Tu płynnie przechodzimy do sosów w proszku, które w zasadzie składem są praktycznie identyczne, tyle że nie zawierają pseudo makaronu. Przykre jest to, że ludzie ta chętnie sięgają po te bezwartościowe i trujące gotowce.

Rozumiem, że czasami człowiek nie ma czasu na zrobienie obiadu, ale zazwyczaj jest to świadomy wybór podyktowany tylko i wyłącznie lenistwem i olewaniem swojego zdrowia! – TUTAJ – przeczytaj o otyłości brzusznej, takie sztuczne dodatki często właśnie prowadzą do tego bardzo niezdrowego schorzenia.

Słodkie napoje i ich pokrewieństwa

Ostatni produkt z grupy niezdrowego jedzenia to słodkie napoje. Większość pomyśli, że w sumie dużo tego nie pije przecież? Zaraz się przekonasz, jak to naprawdę wygląda. Ponieważ wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego jak wiele cukru pochłania codziennie.

TUTAJ – przeczytaj wpis o pierwszych oznakach cukrzycy, nie lekceważ tego.

słodkie drinki to zguba

Nadmierne spożywanie słodkich napojów, soków, słodzonych drinków, energetyków, wód dosładzanych, kawy z toną cukru i bitą śmietaną i wielu innych pokrewnych, z którymi spotykasz się codziennie — to wszystko bardzo szkodzi Twojemu organizmowi, a także psychice.

Najczęściej występującą chorobom np. wątroby bezpośrednio spowodowanej przez cukier jest stłuszczeniowa choroba wątroby, czyli bardzo poważne schorzenie, ponieważ raz uszkodzona wątroba… nie podlega wymianie. Tak ładnie to ujmę.

Ogólnie każdy powinien wiedzieć, że cukier jest bardzo szkodliwy i jest największym narkotykiem obecnych czasów, najwięcej ludzi na świecie jest właśnie uzależnionych od cukru! Jednak możesz nie wiedzieć, jak dużo spożywasz tego cukru dziennie, więc może to pomoże:

  • 1 litr soku opisanego jako 100% zawiera ok. 25 g cukru, czyli prawie 3 stołowe łyżki.
  • 1 litr nektaru owocowego zawiera ok. 45 g cukru, czyli ponad 4 stołowe łyżki!!!
  • 1 litr popularnej coli i podobnych napojów gazowanych to ponad 10 łyżek stołowych 1!!
  • 1 litr zwykłej wody smakowej ponad 20 g cukru, czyli ponad 2 łyżki stołowe, a to przecież woda…

Takich przykładów jest bardzo, bardzo dużo, Ty musisz tylko wdrożyć nawyk czytania etykiet, zanim coś kupisz. Osobną kwestią są napoje energetyczne

TUTAJ – opisałem je w osobnym wpisie, więc koniecznie zapoznaj się, zanim dostaniesz zawału, a nerki odmówią pracy!

problemy ze snem? podziękuj cukrowi

Problemy ze snem to także może być negatywny efekt nadmiaru cukru, ponieważ Twój organizm wariuje gdy insulina ciągle skacze i spada, fundując Ci hormonalny rollercoaster. Bezsenność wcale nie jest najgorsza w tej układance, ponieważ dalej prowadzi nas to do depresji, a to już bardzo poważna choroba TUTAJ – możesz przeczytać więcej na ten temat.

Podsumowanie

Niezdrowe jedzenie to bardzo rozległy temat, ma bardzo wiele zależności, np. to, że w zależności od tego co jesz i pijesz możesz czuć się psychicznie zupełnie inaczej – TUTAJ – przeczytaj wpis na ten temat.

Kolejną ważną kwestią jest to by ludzi spożywający dużo cukru, a z tego wpisu dowiedziałeś się, że właśnie taką osobą jesteś — ludzi tacy powinni co kwartał sprawdzać swoje BMI, profilaktycznie, to zajmuje 2 minuty a jest bardzo cenną informacją. TUTAJ – wpis na ten temat.

Czy mam dobre wieści? tak łasuchu! – TUTAJ – przeczytaj o słodyczach bez cukru, prawda czy mit?!

Najważniejsze co powinieneś wynieść z tego artykułu, jest to by zrozumieć, że niezdrowe jedzenie i słodkie napoje bardzo Ci szkodzi. Sprawdzaj etykiety i unikaj jak ognia przetworzonego mięsa! Chcesz żyć dłużej niż 50 lat? Czy może wolisz krótko, ale smacznie…wybierz sam.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32868189/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17142511/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31684961/