Hemoroidy objawy, leczenie i nieuzasadniony wstyd

Hemoroidy – niepotrzebny wstyd.

Hemoroidy to ciągle dla wielu osób temat tabu. Nie rozmawia się o tym ze znajomymi, a nawet powiedzenie o nich lekarzowi staje się trudne. Opanowuje nas wstyd, bo dotyczy to naszych intymnych części ciała. Takie podejście, zwlekanie z wizytą i badaniami może nas doprowadzić do zaostrzenia objawów a finalnie nawet do potrzeby interwencji chirurgicznych. Dlatego schowajmy nasz wstyd do kieszeni i zacznijmy rozmawiać o hemoroidach, tym bardziej, że cierpi na nie już prawie co drugi Polak.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy inaczej są nazywane guzkami krwawniczymi i stanowią naturalną część odbytu. Mają za zadanie kontrolowanie procesu wydalania i uszczelniania tego kanału. Każdy więc je ma. Problem zaczyna się, kiedy nasze guzki krwawnicze zaczynają działać niewłaściwie. Rozciągają się, nabierają krwi, a przy wydalaniu często jeszcze mocniej je podrażniamy.

Już przy pierwszym dyskomforcie lub śladach krwi należy skierować się do lekarza.

Rodzaje hemoroidów.

Mamy tudaj dwa podstawowe rodzaje hemoroidów:

    • Hemoroidy zewnętrzne – występujące chyba najczęściej, łatwo wyczuwalne w dotyku,

    • Hemoroidy wewnętrzne – ukryte pod błoną śluzową i często bezbolesne, często jednak powodujące krwawienie, co powinno też zwrócić naszą uwagę. Mogą z czasem przesunąć się na zewnątrz

Niektóre publikacje mówią o trzecim rodzaju – hemoroidy wypadające lub wypadnięte – to takie, które wychodzą już znacznie poza odbyt.

Każdy typ powoduje ból, dyskomfort, podrażnienia, możliwość krwawienia a nawet powstawania skrzepów.

Jak unikać hemoroidów?

    • Pracujemy bardzo dużo i najczęściej w pozycji siedzącej, nie robimy przerw, mamy mało aktywności fizycznej w czasie pracy. Praca zdalna może problem pogłębiać, ponieważ z domów okazuje się często pracujemy więcej i dłużej. Siedzenie niestety sprzyja uciskowi żył w odbycie. Dlatego, niezmiernie ważne jest, aby w czasie wykonywania pracy siedzącej dać możliwość odpoczynku naszej głowie i również pośladkom. Wstań, poruszaj się, zrób kilkadziesiąt kroków – chociaż tyle. Nawet kilka minut ruchu raz na godzinę wpływa pozytywnie i rozluźnia.

    • Przez pracę, milion spraw do załatwienia każdego dnia, inne problemy czy zadania – zapominamy o wadze tego, co spożywamy. Jemy bardzo szybko, często gotowe dania tylko do odgrzania, i niestety jest to tak zwane „byle co”, a wszystko, aby oszczędzić czas, bo przecież tyle ważnych rzeczy na nas czeka i ciągle nie ma czasu… – no tak, to kolejny czynnik, który wcześniej lub później spowoduje problemy z trawieniem, a potem z wydalaniem. Zaparcia z kolei negatywnie wpływają na hemoroidy. Zwracanie uwagi na to co sobie w pożywieniu dostarczamy jest dla tego tematu kluczowe. Każdy musi spożywać warzywa, owoce oraz produkty z pełnego ziarna. Powiesz na to – no wiem, wiem, przecież wszyscy to wiedzą – no dobrze, ale wiedzieć to jedno a stosować się do tego to drugie. Warto zrobić tu sobie szczery rachunek sumienia. Oprócz warzyw, owoców i ziarna, stopniowo wprowadźmy też błonnik, który wesprze i złagodzi proces wydalania. Ilość dodawanego błonnika nie powinna być od razu duża, ponieważ nadmiar może spowodować biegunkę. Mała łyżeczka dziennie wystarczy.

    • Większość z nas zaczyna dzień od kawy a potem jeszcze dokładamy dwie, trzy dziennie. Niektórzy robią tak samo z herbatą. I na tym często zamykamy spożywanie napojów w ciągu całego dnia. Tylko, że to nie robi tej roboty jaką robi woda. Pijmy wodę lub inne zdrowe płyny. Dwie, trzy szklanki to za mało. Według różnych teorii i szkół sześć określa się jako niezbędne minimum.

    • Kilka albo kilkanaście kilogramów nadwagi nie tylko może prowadzić do problemów z cukrzycą, nadciśnieniem czy układem krążenia. Nadwaga i otyłość sprzyjają problemom z hemoroidami. Wprowadź w swoją rutynę ćwiczenia. Jeśli nie lubisz jednak ćwiczyć zacznij przynajmniej spacerować, windę zamień na schody a te 300 metrów do sklepu naprawdę nie wymaga przecież samochodu. Najdrobniejsza zmiana w ilości ruchu dziennie już będzie miała znaczenie.

    • W czasie bardzo długich spotkań biznesowych czy podróży zdarza się nam wstrzymywać z odwiedzeniem toalety. To poważny błąd, szczególnie jeśli powtarzany jest często. Wstrzymywanie wydalania doprowadzi do wyschnięcia stolca i zwiększamy tym samym ryzyko podrażnienia odbytu. Jeśli czujemy potrzebę a toaleta jest dostępna – nigdy nie wstrzymuj się z jej odwiedzeniem.

    • Jeśli hemoroidy pierwszy raz pojawią się w ciąży, nie stanowią zagrożenia dla matki i dziecka, ale przy najbliższej wizycie u lekarza prowadzącego należy o nich powiedzieć. Lekarz prowadzący zaleci odpowiednie dla ciąży środki łagodzące.

    • Powinniśmy zwracać uwagę na higienę tej części ciała. Nawet najdrobniejsze cząsteczki pozostające po wydalaniu mogą spowodować dyskomfort i podrażniać.

Hemoroidy – leczenie oraz domowe metody na łagodzenie objawów.

 

Często zwlekamy z pójściem do lekarza przez ten nieszczęsny wstyd. W początkowych fazach, jeśli problem dopiero zauważysz można prewencyjnie i doraźnie stosować pewne „domowe metody”.

Popularne są ziołowe kąpiele. Ważne aby temperatura wody była w granicach temperatury naszego ciała. Gorąca woda jedynie mocniej podrażni odbyt. Wystarczy 10 -12 centymetrów wody, do której wlejemy napar z popularnego rumianku lub kory dębu. W aptece znajdziemy też sporo innych mieszanek ziołowych, które warto wypróbować, podpytajmy farmaceutę. Po wypróżnieniu, przynajmniej dwa razy dziennie spędźmy (przez tak około 20 minut).

Można stosować okłady z herbaty. Herbata zawiera taninę, która ma działanie przeciwzapalne. Wystarczy ostudzona do temperatury ciała torebka z zaparzonej herbaty, którą przykładamy do bolącego miejsca. Tak samo możemy wykorzystać torebki z zaparzonego rumianku lub kory dębu.

Można robić też zimne okłady ale nie bezpośrednio na skórę. Kostkę lodu owijamy w materiał lub chusteczkę i delikatnie przykładamy do chorego miejsca.

Dieta też jest lekarstwem, więc pamiętajmy o wspomnianych już owocach, warzywach i błonniku. – TUTAJ – cz.1 przeczytaj dwa wpisy odnośnie właśnie super właściwości owoców oraz – TUTAJ – cz.2.

Leki bez recepty – odpowiednie maści lub czopki doradzi zapewne farmaceuta, są one dostępne od ręki.

 

Co jeśli hemoroidy są nadal problemem?

 

Wymienione wyżej metody mogą doprowadzić nawet do wchłonięcia się hemoroidów. Jeśli jednak objawy nie znikają po kilku tygodniach stosowania dostępnych środków a twoje problemy stają się bardziej dokuczliwe – istnieje szereg zabiegów medycznych pozwalających na skuteczne leczenie a nawet zlikwidowanie hemoroidów. Leczenie i same zabiegi przeprowadzi lekarz. Do najbardziej popularnych zabiegów należą:

Skleroterapia – stosowana ogólnie w leczeniu żylaków. Podawana w formie zastrzyku i dająca szybki efekt.

Laseroterapia – czyli naświetlanie nabrzmiałego miejsca, które prowadzi do zamknięcia naczynia.

Usuwanie operacyjne stosowane jest przy zdiagnozowanych późniejszych fazach choroby, gdzie inne metody nie będą już skuteczne.

 

Podsumowanie:

Wstyd i nasze wewnętrzne ograniczenia powodują, że tak intymne problemy jak hemoroidy – ukrywamy. Tu naprawdę trzeba o tym wstydzie zapomnieć bo na szali jest zdrowie. Dlatego zalecamy wizytę u lekarza nawet przy pierwszych objawach problemu z hemoroidami. Pomoże twój lekarz rodzinny, a możesz też poszukać w swojej okolicy proktologa, który specjalizuje się w badaniu i leczeniu chorób odbytu.

Samo badanie jest właściwie bezbolesne, odbywa się w pozycji leżącej na boku i nie jest bardziej niekomfortowe niż dolegliwości, które przecież już czujesz. To taka sama część ciała jak każda inna i tak samo powinniśmy o nią dbać.

Ogólnie też zacznij dbać o swoje zdrowie by takie rzeczy się nie powtarzały. Codzienna higiena jest niesamowicie ważna. Niestety wiele osób do dziś nic sobie z tego nie robi!

Tak samo gdy ludzie zaczynają być otyli, niby nic a jednak, tylko nie wiedzą że za rogiem czai się już otyłość brzuszna! a o tym jak jest niebezpieczna przeczytasz – TUTAJ!