Częste oddawanie moczu - sprawdź czy nie masz większego problemu!

Częste oddawanie moczu zazwyczaj jest bagatelizowane, ponieważ to przecież tylko sikanie trochę częściej niż normalnie. Czy aby na pewno?

W wielu przypadkach to dlatego że po prostu za dużo pijesz bezpośrednio przed snem, oraz pijasz w ciągu dnia za dużo kaw. Ewentualnie jesteś piwoszem, w tedy też ilość wizyt w toalecie jest mocno nadprogramowa. TUTAJ – przeczytaj ostatni wpis na temat piwa, czy piwo jest zdrowe?

Zatem, czy powinieneś przejmować się tym że dużo sikasz? po przeczytaniu tego wpisu z pewnością będziesz już znał odpowiedź na to pytanie.

Częste oddawanie moczu

Zbyt częste oddawanie moczu co to takiego?

Oj znowu noc przerwana! Pomimo zwracania uwagi na ilość płynów wypijanych wieczorem wstajesz w nocy do toalety, częściej niż raz! Niewyspanie daje w kość, ale zaczyna cię również niepokoić fakt częstego oddawania moczu. Co może się w takim razie dziać i jakie mogą być tego przyczyny?

Częstomocz jest objawem problemu i świadczyć może o schorzeniu, i nieprawidłowościach, z którymi należy zgłosić się do lekarza. Określa się, że oddawanie moczu częściej niż 10 razy w ciągu doby powinno skłonić nas do badania.

O czym świadczyć może częstomocz?

Odpowiedź może być niezwykle prosta – pijesz jednak zbyt wiele płynów ogólnie, w tym płynów moczopędnych. Lekarze i dietetycy mówią nam bardzo wiele o nawodnieniu organizmu. Ważne jednak, aby napoje te nie zawierały kofeiny i alkoholu, bo to one spowodują częstsze niż zazwyczaj odwiedzanie toalety.

Zakażenie układu moczowego – na które najczęściej skarżą się dzieci i kobiety, rzadziej mężczyźni. Przy zakażeniu oddawaniu moczu towarzyszy uczucie pieczenia, a samo oddanie moczu nie przynosi choremu ulgi, dalej odczuwa parcie na pęcherz. Temu schorzeniu często towarzyszy gorączka. Pojawianie się zapalenia układu moczowego może też świadczyć o kamicy moczowej.

częste oddawanie moczu

Zapalenie miedniczek nerkowych – oprócz częstego oddawania moczu tutaj pojawi się zazwyczaj ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz możliwe są objawy charakterystyczne dla grypy.

Problemy z prostatą u mężczyzn – oddawanie niewielkich ilości moczu wielokrotnie plus pojawiający się ból to objawy, z którymi koniecznie i jak najszybciej zgłoś się do lekarza rodzinnego lub urologa. Może świadczyć o zapaleniu prostaty lub wczesnym stadium raka prostaty. Nie ma na co czekać drodzy panowie, jeśli widzicie taką dolegliwość u siebie!

Cukrzyca – jeśli bardzo często oddajesz mocz nie tylko w nocy, ale w ciągu całego dnia, przy tym też bardzo dużo pijesz – zbadaj cukier. Te objawy, często bagatelizowane, to sygnały, że organizm próbuje rozpuścić nadmiar glukozy w płynach. Wynik poziomu cukru na granicy już powinien zwrócić uwagę i być przyczynkiem do zmiany diety i stylu życia. Poziom przekraczający dopuszczalne maksimum może oznaczać potrzebę leczenia farmakologicznego. Nieleczona cukrzyca może z kolei zdewastować krytyczne dla zdrowia organy i doprowadzić do nieodwracalnych już zmian w organizmie. Masz z tym problem? Nie zwlekaj z kontrolą dla własnego dobra.

  • TUTAJ przeczytaj wpis odnośnie 10 wczesnych objawów cukrzycy, przyda Ci się na pewno.
  • TUTAJ wpis o otyłości brzusznej, brzmi niewinnie a jest właśnie wstępem do cukrzycy a następnie do pogotowia!

Przyjmujesz leki na inne schorzenia i zauważasz częste oddawanie moczu przez to? – porozmawiaj ze swoim lekarzem, przeczytaj treść ulotek załączonych do tych leków. Niektóre leki na przykład na nadciśnienie tętnicze lub choroby nerek zawierają substancje moczopędne.

Częste oddawanie moczu

Nietrzymanie moczu – wstydliwa, aczkolwiek dość częsta przypadłość, którą na szczęście można leczyć i ponownie przejąć kontrolę nad własnym pęcherzem. Jeśli kichając, śmiejąc się czy kaszląc zauważamy wyciekanie kropelek moczu – nie ma sensu męczyć się z tym i każdorazowo w towarzystwie stresować się czy, aby nikt nie zauważył – są na to leki.

Podsumowanie:

Częste oddawanie moczu nie musi świadczyć o poważnym schorzeniu, ale jest to z pewnością sygnał do sprawdzenia i zrobienia badań. Mamy zazwyczaj problem z pokazywaniem i leczeniem intymnych partii naszego ciała. Ogarnia nas wstyd, jest jakoś nieswojo, jesteśmy bardzo spięci gdy musimy rozebrać się.

Dodatkowo, panowie badają znacznie rzadziej niż panie odwiedzać lekarza, ponieważ u mężczyzn ten rodzaj dyskomfortu jest znacznie większy. A to wszystko zupełnie niepotrzebnie, dla lekarza to taka sama część naszego ciała, jak każda inna. Lekarz przychodzi do pracy by badać i leczyć, nie ocenia nikogo bo wbrew wszystkiemu co Ci się wydaje – lekarza nie obchodzi jak wyglądasz.