Częste oddawanie moczu zazwyczaj jest bagatelizowane, ponieważ to przecież tylko sikanie trochę częściej niż normalnie. Czy aby na pewno?
W wielu przypadkach to dlatego że po prostu za dużo pijesz bezpośrednio przed snem, oraz pijasz w ciągu dnia za dużo kaw. Ewentualnie jesteś piwoszem, w tedy też ilość wizyt w toalecie jest mocno nadprogramowa. TUTAJ – przeczytaj ostatni wpis na temat piwa, czy piwo jest zdrowe?
Zatem, czy powinieneś przejmować się tym że dużo sikasz? po przeczytaniu tego wpisu z pewnością będziesz już znał odpowiedź na to pytanie.
Oj znowu noc przerwana! Pomimo zwracania uwagi na ilość płynów wypijanych wieczorem wstajesz w nocy do toalety, częściej niż raz! Niewyspanie daje w kość, ale zaczyna cię również niepokoić fakt częstego oddawania moczu. Co może się w takim razie dziać i jakie mogą być tego przyczyny?
Częstomocz jest objawem problemu i świadczyć może o schorzeniu, i nieprawidłowościach, z którymi należy zgłosić się do lekarza. Określa się, że oddawanie moczu częściej niż 10 razy w ciągu doby powinno skłonić nas do badania.
Odpowiedź może być niezwykle prosta – pijesz jednak zbyt wiele płynów ogólnie, w tym płynów moczopędnych. Lekarze i dietetycy mówią nam bardzo wiele o nawodnieniu organizmu. Ważne jednak, aby napoje te nie zawierały kofeiny i alkoholu, bo to one spowodują częstsze niż zazwyczaj odwiedzanie toalety.
Zakażenie układu moczowego – na które najczęściej skarżą się dzieci i kobiety, rzadziej mężczyźni. Przy zakażeniu oddawaniu moczu towarzyszy uczucie pieczenia, a samo oddanie moczu nie przynosi choremu ulgi, dalej odczuwa parcie na pęcherz. Temu schorzeniu często towarzyszy gorączka. Pojawianie się zapalenia układu moczowego może też świadczyć o kamicy moczowej.
Zapalenie miedniczek nerkowych – oprócz częstego oddawania moczu tutaj pojawi się zazwyczaj ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz możliwe są objawy charakterystyczne dla grypy.
Problemy z prostatą u mężczyzn – oddawanie niewielkich ilości moczu wielokrotnie plus pojawiający się ból to objawy, z którymi koniecznie i jak najszybciej zgłoś się do lekarza rodzinnego lub urologa. Może świadczyć o zapaleniu prostaty lub wczesnym stadium raka prostaty. Nie ma na co czekać drodzy panowie, jeśli widzicie taką dolegliwość u siebie!
Cukrzyca – jeśli bardzo często oddajesz mocz nie tylko w nocy, ale w ciągu całego dnia, przy tym też bardzo dużo pijesz – zbadaj cukier. Te objawy, często bagatelizowane, to sygnały, że organizm próbuje rozpuścić nadmiar glukozy w płynach. Wynik poziomu cukru na granicy już powinien zwrócić uwagę i być przyczynkiem do zmiany diety i stylu życia. Poziom przekraczający dopuszczalne maksimum może oznaczać potrzebę leczenia farmakologicznego. Nieleczona cukrzyca może z kolei zdewastować krytyczne dla zdrowia organy i doprowadzić do nieodwracalnych już zmian w organizmie. Masz z tym problem? Nie zwlekaj z kontrolą dla własnego dobra.
Przyjmujesz leki na inne schorzenia i zauważasz częste oddawanie moczu przez to? – porozmawiaj ze swoim lekarzem, przeczytaj treść ulotek załączonych do tych leków. Niektóre leki na przykład na nadciśnienie tętnicze lub choroby nerek zawierają substancje moczopędne.
Nietrzymanie moczu – wstydliwa, aczkolwiek dość częsta przypadłość, którą na szczęście można leczyć i ponownie przejąć kontrolę nad własnym pęcherzem. Jeśli kichając, śmiejąc się czy kaszląc zauważamy wyciekanie kropelek moczu – nie ma sensu męczyć się z tym i każdorazowo w towarzystwie stresować się czy, aby nikt nie zauważył – są na to leki.
Częste oddawanie moczu nie musi świadczyć o poważnym schorzeniu, ale jest to z pewnością sygnał do sprawdzenia i zrobienia badań. Mamy zazwyczaj problem z pokazywaniem i leczeniem intymnych partii naszego ciała. Ogarnia nas wstyd, jest jakoś nieswojo, jesteśmy bardzo spięci gdy musimy rozebrać się.
Dodatkowo, panowie badają znacznie rzadziej niż panie odwiedzać lekarza, ponieważ u mężczyzn ten rodzaj dyskomfortu jest znacznie większy. A to wszystko zupełnie niepotrzebnie, dla lekarza to taka sama część naszego ciała, jak każda inna. Lekarz przychodzi do pracy by badać i leczyć, nie ocenia nikogo bo wbrew wszystkiemu co Ci się wydaje – lekarza nie obchodzi jak wyglądasz.