Jak wszyscy wiemy, cukrzyca typu 2 to bardzo utrudniająca życie choroba. Więc dlaczego na własne życzenie się w nią pchasz?
Albo człowiek jest leniwy, albo głupi, albo ma w nosie zdrowie, lub ostatnia opcja i mam nadzieję, że właśnie adresaci tej opcji przeczytają ten wpis — jesteś nieświadomy, że od głupich decyzji dnia codziennego do cukrzycy dzieli Cię tak niewiele….
Cukrzyca jest przewlekłym stanem, który wpływa na sposób, w jaki organizm metabolizuje cukier. Istnieją dwa główne typy cukrzycy, typ 1 i typ 2.
Cukrzyca typu 1 jest zwykle diagnozowana u dzieci i młodych dorosłych, natomiast cukrzyca typu 2 występuje częściej u dorosłych. Jednak oba typy cukrzycy mogą wystąpić w każdym wieku.
Występuje, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny. Insulina jest hormonem, który pomaga organizmowi wykorzystywać cukier na energię. Bez insuliny we krwi gromadzi się zbyt dużo cukru. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, udaru, chorób nerek i ślepoty.
Cukrzyca typu 2 zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Dwie najczęstsze przyczyny powstawania cukrzycy typu 2 to:
Tak więc w powstawaniu cukrzycy typu 2 biorą udział dwa czynniki: genetyczny, na który nie mamy wpływu, oraz środowiskowy — otyłość, zwłaszcza brzuszna ( TUTAJ- więcej na ten temat), która jest tzw. czynnikiem modyfikowalnym, czyli wynika w znacznej mierze z trybu życia danej osoby i może ulec zmianie wskutek odpowiedniego postępowania. ( TUTAJ przeczytaj wpis o żywieniu dzieci, bo tutaj zaczyna się już problem zaniedbania prawidłowego żywienia ).
Jeśli chodzisz do toalety znaczenie częściej, niż zwykle to robisz, to może być to sygnał ostrzegawczy. Jest to efekt walki naszego organizmu z nadmiarem cukru. Gdy nasz organizm otrzymuje informacje, że we krwi jest za dużo glukozy — cukru — to włącza się alarm i chcąc usunąć ten cukier poprzez nerki, czyli sikaniem. Im więcej cukru we krwi, tym częściej będziesz chodzić do toalety.
Im więcej sikamy, tym więcej wytracamy minerałów i pierwiastków, a potem następuje odwodnienie, na co reagujemy, pijąc więcej. Problemu by nie było gdyby to była woda, lecz obecnie ludzie piją bardzo mało wody, wolą słodzone soki, napoje, nektary, popularne napoje gazowane — wszystko pełne cukru, no i błędne koło się zamyka.
W dużym stopniu są one spowodowane wspomnianym wcześniej odwodnieniem. Dodatkowo nadmiar cukru skutkuje zwężeniem i obrzękiem naczyń krwionośnych w mózgu, co także wywołuje ból. Na początku może być on niewielki, wręcz niezauważalny, jednak dalszy wzrost poziomu cukru we krwi, czy też utrzymywania się go na wysokim poziomie przez dłuższy czas, może tylko zmagać te bóle.
U osób zmagających się ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, dość często obserwuje się również zjawisko suchych ust, szorstki i suchy język, popękane usta, uczucie pieczenia, a nawet owrzodzenia w okolicy ust. Dodatkowo suchość taka może objawiać się problemami z połykaniem, żuciem oraz mówieniem.
Objawy te wynikają z powodu traty wody, ale nie tylko. Badacze ogłosili, że na skutek hiperglikemii dochodzi do upośledzenia funkcjonowania gruczołów ślinowych, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania śliny.
Kolejnym objawem zwiększonej glukozy we krwie jest też przewlekłe zmęczenie. Nawet gdy jesteśmy wyspani. Wiadome jest, że nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje paliwa. Bardzo często tym paliwem jest glukoza.
Niestety jak zostało to już wspomniane wcześniej, w stanach chorobowych, komórki mają problem z wychwytywaniem cukru z krwi. I to pomimo iż cukier cały czas czeka w naczyniach krwionośnych, to nie może zaspokoić potrzeb energetycznych organizmu. Jeśli nie mamy energii, to czujemy zmęczenie.
U wielu osób konsekwencją utrzymującego się wysokiego poziomu cukru we krwi są napady głodu. Gdy komórki nie wyłapują cukru z krwi, to nasz organizm zaczyna wydzielać ogromne ilości insuliny, którego hormonu zadaniem jest wpychać cukier do komórek. Jednak nadmiar tego hormonu może spowodować gwałtowne przemieszczenie się cukru do komórek i tym samym nagłe obniżenie się jego poziomu we krwi.
Czego konsekwencją jest stymulacja apetytu oraz w następstwie wilczego głodu?
Warto dodać, że ten wilczy głód może nie być zaspokojony nawet wtedy gdy zjemy obfity posiłek!
Długo utrzymujący poziom cukru we krwi powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych. Skutkiem takiego działania jest utrudniony przepływ krwi do mózgu. Dodatkowo cukier zaburza pracę neuroprzekaźników (których i tak mamy coraz mniej, przez nasze codzienne złe nawyki, o których przeczytasz — TUTAJ) prowadząc do uszkodzenia komórek nerwowych mózgu.
Dodajmy jeszcze do tego zwiększone ryzyko odwodnienia w wyniku częstego oddawania moczu i naszą grupę objawów hiperglikemii możemy poszerzyć o zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią.
Podwyższone stężenie glukozy we krwi może powodować zmiany nastroju, a także być przyczyną złego samopoczucia, smutku, złości, a nawet depresji! Badacze nie odkryli jeszcze do końca mechanizmów tych zależności, by wytłumaczyć to zjawisko biochemiczne.
Hiperglikemia może też objawiać się zmianami skórnymi. Chodzi o te najczęściej występujące jak świąt, stany zapalne, złuszczenia naskórka oraz ciemnienie skóry. Dodatkowo skóra osób zmagających się z cukrzycą staje się mniej sprężysta.
Objawy te są wynikiem tego, że w warunkach podwyższonego cukru we krwi dochodzi do zaburzeń funkcjonowania komórek skóry, takich jak fibroblasty, melanocyty i keratynocyty.
W przypadku mężczyzn objawem stanu przedcukrzycowym lub już samej cukrzycy są problemy z erekcją. Analiza ponad 500 badań pokazała, że blisko 50% osób miało ten problem!! To niewiarygodnie wielki procent, wręcz straszne. Mimo wszystko dalej będziesz objadał się cukrem czy nie?
Dolegliwość ta ponownie sprowadza się do uszkodzenia naczyń krwionośnych spowodowanego nadmiarem glukozy. Zaburzenia te mogą skutkować ograniczonym dopływem krwi do prącia. Dodatkowo w przypadku hiperglikemii dochodzi do zmniejszonego uwalniania tlenku azotu, co powoduje problem z usztywnieniem prącia.
Przy hiperglikemii następuje uszkodzenie nerwów, co ogranicza przekazywanie bodźców czuciowych z prącia do mózgu odpowiedzialnego za erekcję. Jest to jeden z objawów neuropatii cukrzycowej.
Nadmiar cukru w organizmie zaburza funkcjonowanie układu odpornościowego. Efektem tego jest dużo większe ryzyko infekcji. Nie dość, że trwają one dłużej, to dodatkowo są mocniejsze, niż mogłyby być normalnie. Warto też wspomnieć, że u osób z nadmiarem cukru we krwi, dochodzi do infekcji dróg moczowych. Wynika to z tego, że cukier obecny we krwi i moczu przyśpiesza namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów w tym bakterii i drożdży.
Z podobnego względu może dochodzić do infekcji narządów płciowych. Problem ten najczęściej dotyka kobiet. Objawia się między innymi swędzeniem i zaczerwieniem pochwy, a także odczuwaniem bólu podczas stosunku płciowego.
Dodatkowo obserwuję się też dyskomfort podczas oddawania moczu, a także gęste upławy.
Kolejnym objawem u osób z wysokim poziomem cukru we krwi jest spowolnione gojenie ran. Może to być spowodowane pogorszonym krążeniem krwi. W tym stanie hiperglikemii dochodzi do utraty glikokaliksu — czyli warstwy ochronnej błon komórkowych.
Ponadto na skutek nadmiaru glukozy dochodzi do powstania stanu zapalnego, który również nie sprzyja gojeniu ranu.
Nadmiar cukru we krwi czy to przed, czy już w samej cukrzycy, może doprowadzić do zaburzenia widzenia! Dzieje się tak, ponieważ nadmiar cukru zaburza funkcjonowanie siatkówki oka. Mówimy wtedy o tzw. retinopatii cukrzycowej. U niektórych osób może dojść nagromadzenia się płynu w centralnej części siatkówki, która odpowiedzialna jest za ostre widzenie.
Skutkuje to pogrubieniem wspomnianej części oka, co w efekcie powoduje, że takie osoby widzą zamglony i zamazany obraz. Zdarza się też, że u niektórych osób dochodzi do odwarstwienia siatkówki oka. A to wiążę się z nieodwracalną utratą wzroku.
Osoby z cukrzycą, a także osoby w stanie przedcukrzycowym często skarżą się również na uczucie mrowienia i drętwienia stóp i dłoni. Jest to spowodowane tym, że nadmierne ilości cukru prowadzą do uszkodzeń delikatnych włókien nerwowych. Osoby z takimi uszkodzeniami skarżą się również na uczucie pieczenia i palenia stóp. Wielokrotnie odczuwają oni przeszywający ból w stopach, najczęściej po położeniu się do łóżka.
Często ten stan jest tak dotkliwy, że takie osoby w nocy odkrywają się, ponieważ nawet kołdra dotykająca stóp powoduje ból.
Bardzo poważną dolegliwością jest tzw. Stopa cukrzycowa, czyli owrzodzenie stopy. Poza owrzodzeniem stopa może ulec również deformacji. Stan ten charakteryzuje się dodatkowo tym, że nie odczuwa się bólu. Dlatego też często owrzodzenie rozwija się aż do momentu gdy dojdzie do martwicy tkanek. A to już niestety jest bilet tylko w jedną stronę, czyli amputacji.
Na szczęście stopa cukrzycowa nie jest częstym zjawiskiem i dopada około 5% cukrzyków. Oczywiście nie znaczy to, że nie należy się przejmować. Polecam przy myciu się, jednak oglądać swoje stopy z dwóch powodów. Pierwszy to wspomniana wyżej dolegliwość a drugi powód to taki, by zacząć sobie zdawać sprawę przy schylaniu się, by obejrzeć stopy — jakie to trudne jeśli masz nadwagę i nadal zajadasz się słodyczami itp.
Zwiększone stężenie glukozy we krwi zaburza również funkcjonowanie nerek, prowadząc do zmniejszonej filtracji kłębuszkowej (pierwszy etap powstawania moczu). Następnie pojawiają się białko — mocz, nadciśnienie tętnicze i obrzęki. Wszystko to prowadzi do niewydolności nerek. W dalszej perspektywie prowadzi to dializ.
Osoby z cukrzycą są szczególnie narażone na wystąpienie udaru mózgu i zawału serca. Warto też wspomnieć, że utrzymujący się podwyższony poziom cukru sprzyja powstawaniu chorób przyzębia. U osób zmagających się z cukrzycą, częściej obserwuje się zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i próchnicę. W skrajnych sytuacjach może dojść do tzw. kwasicy ketonowej.
Jest to stan, w którym dochodzi do bardzo wysokie stężenia glukozy we krwi na skutek braku insuliny. Jednocześnie następuje rozkład tłuszczów i powstają ciała ketonowe, które mają służyć organizmowi jako alternatywne źródło energii wobec glukozy, której komórki nie mogą wychwycić.
Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem różnych organizacji i towarzystw naukowo badawczych, prawidłowym wynikiem cukru we krwi na czczo jest w zakresie od 70 do 99 mg. Zatem o wysokim stężeniu cukru mówimy gdy przekroczony zostanie wynik 100 mg. Jeżeli w przeprowadzonych badaniach krwi, wyszedł wynik 125 lub więcej to oznacza to, że prawdopodobnie masz cukrzycę.
Biorąc pod uwagę, że badanie poziomu glukozy we krwi na czczo jest przeprowadzane praktycznie w każdym laboratorium, a jego cena jest bardzo niska, to zdecydowanie polecam co kwartał rutynowe kontrole cukru.
Niektóre osoby mają większe predyspozycje do rozwoju cukrzycy i to właśnie te osoby powinny szczególnie zainteresować się tym artykułem i regularnie monitorować poziom cukru! Najbardziej narażone są osoby z nadwagą i otyłością zwykłą oraz brzuszną, a także osoby prowadzące siedzący tryb życia.
Cukrzycą zagrożone są również osoby, których rodzice mają stwierdzoną tę chorobę. Cukrzyca może rozwinąć się również u osób, które spożywają nadmierną ilość pustych węglowodanów, a umówmy się, takich ludzi nie brakuje.
Powstawaniu cukrzycy sprzyja także środowisko palących osób oraz ludzi nadużywających alkoholu.
Kilka wpisów poniżej pomoże CI zadbać o siebie bardziej i zdecydowanie oddalić cukrzycę na wiele lat:
Podsumowanie będzie bardzo krótkie, cukrzyca objawy zagrożenia i skutki, wszystko zostało wymienione i wyjaśnione. Jeśli po przeczytaniu tego wszystkiego nadal będziesz olewał to co jesz, nie będziesz się badał, to niestety zakończy się to bardzo źle i to szybciej niż myślisz.