Alzheimer dopada nie tylko ludzi starszych! uważaj!

Jeśli masz 80 lub 70 lat i zauważyłeś, że masz pewną utratę pamięci, uzasadnione może być zaniepokojenie, że możesz rozwijać chorobę Alzheimera lub inną formę demencji. Ale co, jeśli masz 60, 50 lub 40 lat… z pewnością ten wiek byłby zbyt młody na chorobę Alzheimera lub demencję, prawda?

10% osób poniżej 65 roku życia ma Alzheimer?

Spośród ponad 55 milionów osób cierpiących na demencję na całym świecie około 60% do 70% z nich ma chorobę Alzheimera. A spośród tych 33 do 38,5 miliona osób z chorobą Alzheimera utrata pamięci lub inne objawy pojawiły się przed 65 rokiem życia u 10% z nich.

W rzeczywistości choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia o młodym początku. Niedawne badanie z Holandii wykazało, że spośród osób ze znaną klasyfikacją demencji o wczesnym początku 55% miało chorobę Alzheimera, 11% otępienie naczyniowe, 3% otępienie czołowo-skroniowe, 3% otępienie związane z chorobą Parkinsona, 2% otępienie z ciałami Lewy’ego oraz 2% pierwotna postępująca afazja.

Jedno z badań w Norwegii wykazało, że demencja w młodym wieku wystąpiła u 163 na 100 000 osób; to mniej niż 0,5% populacji. Tak więc, jeśli masz mniej niż 65 lat i zauważyłeś problemy z pamięcią, masz 99,5% szans, że istnieje przyczyna inna niż demencja. (Uff!)

Wady genetyczny mają wpływ na Alzheimera w młodszym wieku.

Badacze doszli do wniosku , że mając dodatkową kopię chromosomu niosącego gen amyloidu znajdującego się w blaszkach Alzheimera, ponad połowa osób z zespołem Downa rozwija chorobę Alzheimera, zwykle w wieku 40 i 50 lat. Inne anomalie genetyczne, które występują w rodzinach, mogą również powodować chorobę Alzheimera u ludzi w wieku 50, 40, a nawet 30 lat

Ważną rzeczą, którą należy jasno powiedzieć, jest to, że tak jak nie ma dwóch takich samych osób, tak i dwie osoby z chorobą Alzheimera nie wykazują tych samych objawów, nawet jeśli choroba zaczęła się w tym samym wieku. Niemniej jednak istnieją pewne różnice między chorobą Alzheimera o wczesnym i późnym wieku.

Osoby z typową chorobą Alzheimera, począwszy od 65 roku życia, wykazują połączenie zmian w myśleniu i pamięci spowodowanych chorobą Alzheimera oraz tych zmian, które są częścią normalnego starzenia się. Części mózgu, które podczas normalnego starzenia się zmieniają się najbardziej, to płaty czołowe. Płaty czołowe są odpowiedzialne za wiele różnych funkcji poznawczych, w tym pamięć roboczą – zdolność do przechowywania informacji w głowie i manipulowania nimi – oraz wgląd w problemy, które się pojawiają.

Oznacza to, że w odniesieniu do funkcji poznawczych mózgu, osoby z chorobą Alzheimera o młodym wieku mogą wykazywać stosunkowo odosobnione problemy z pamięcią epizodyczną — zdolnością do tworzenia nowych wspomnień w celu zapamiętania ostatnich epizodów ich życia. Osoby z chorobą Alzheimera w wieku powyżej 65 lat wykazują problemy z pamięcią epizodyczną, pamięcią roboczą i wglądem. Czyli wyobrażasz sobie, że życie jest trudniejsze dla osób z chorobą Alzheimera o późnym wieku, prawda?

Depresja i lęki mogą być objawami wczesnego Alzheimera.

Osoby z chorobą Alzheimera w późnym wieku wykazują średnio większe upośledzenie zdolności poznawczych i codziennych funkcji niż osoby z chorobą Alzheimera we wczesnym wieku, przynajmniej na początku choroby. Jednak ponieważ ich wgląd w siebie jest również osłabiony, osoby starsze nie zauważają tych trudności tak bardzo. Większość pacjentów z chorobą Alzheimera w wieku 65 plus, powie, że ich problemy z pamięcią są dość łagodne lub że nie mają żadnych problemów z pamięcią! Po prostu nie są w stanie tego zauważyć.

Z drugiej strony, pacjenci z chorobą Alzheimera w młodszym wieku, często są przygnębieni swoją sytuacją i obawiają się przyszłości, co zostało niedawno potwierdzone przez grupę naukowców z Kanady. I jakby choroba Alzheimera w młodym wieku nie wystarczyła do wywołania depresji i lęku, ostatnie dowody sugerują, że u osób z chorobą Alzheimera w młodym wieku patologia postępuje szybciej.

Innym tragicznym aspektem choroby Alzheimera u osób młodszych jest to, że mają bardzo duży – negatywny wpływ na relacje rodzinne. Nastoletnie, młode oraz dorosłe osoby nie mogą już zwracać się do rodziców o wskazówki. Osoby, które mogą opiekować się dziećmi w domu, muszą teraz opiekować się również swoim współmałżonkiem — być może oprócz opieki nad starzejącym się rodzicem i pracy na pełny etat.

O skutkach takich działań, tym jak osoby obarczone takim obowiązkiem mają trudne życie nikomu nie trzeba mówić.

Co robić by oddalić ryzyko Alzheimera w wieku poniżej 65 lat?

Jak już wspomniałem, jeśli masz mniej niż 65 lat i masz problemy z pamięcią, jest to bardzo mało prawdopodobne, aby była to choroba Alzheimera. Co jeszcze może powodować problemy z pamięcią w młodym wieku? Najczęstszą przyczyną problemów z pamięcią w wieku poniżej 65 lat jest zły sen. Na temat przyczyn kiepskiego snu możesz przeczytać wpis – TUTAJ. Następny wpis który powinieneś przeczytać jest o 6 skutecznych sposobach jak lepiej spać – TUTAJ.

Inne przyczyny młodych którzy mają problemy z pamięcią obejmują okres okołomenopauzalny, skutki uboczne leków, depresję, lęk, narkotyki, alkohol, konopie indyjskie, urazy głowy, niedobory witamin, zaburzenia tarczycy, chemioterapię, udary i inne zaburzenia neurologiczne.

Oto kilka rzeczy, które każdy w każdym wieku może zrobić, aby poprawić swoją pamięć i zmniejszyć ryzyko demencji:

  • Jedz posiłki w stylu śródziemnomorskim.

  • Unikaj alkoholu, marihuany i narkotyków.

  • Śpij dobrze.

  • Uczestnicz w działaniach społecznych oraz towarzyskich ( nie mylić z zakrapianym imprezowaniem)

  • Realizuj nowe, stymulujące poznawczo czynności.

  • Słuchaj muzyki.

  • Ćwicz ciało oraz mózg.